ÜYE GİRİŞİ
facebook
MERCAN ETİLER / İstanbul
Elif BEŞTAV tarafından yazıldı.    e-Posta
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2
ZayıfEn iyi 
Restoranlar

 Etilerde bebek yokuşunda meşhur bir kokoreççi Mercan,

1969 yılından beri midye ve kokoreç satan Mercan'ın ilk dükkanı Büyükada'da açılmış. Daha sonra Büyükada'daki dükkanı kapatıp Beyoğlu Balık Pazarı'ndaki yeri açmışlar. Mercan isimli pek çok kokoreççi bulunmasına rağmen aslında gerçek Mercan'ın Beyoğlu, Kadıköy ve Etiler'de şubeleri bulunuyor. "Uzun bir süre taklitlere sesimizi çıkarmadık," diyen Etiler Mercan'ın ortaklarından Yonca Tamkaynak sonunda çareyi markalarını tescil ettirmekte bulmuş.

 

 

  Bu yerler haftanın her günü ve her saati oldukça yoğun. Hafta sonları ise bu yoğunluk ikiye katlanıyor. Zira eğlence yerlerine girmeden önce veya çıkarken gençler kokoreç ve midye satan yerlere uğramadan evlerine dönmüyorlar. Özellikle gece yaşamının hızlı yerlerinden sahil şeridinde eğlenenler Bebek yokuşundaki Mercan'da son model arabalardan inerek yarım ekmek kokoreç veya midye ile karınlarını doyuruyorlar. Üstelik kadınlar eskiden pek rağbet etmedikleri kokoreçi şimdi erkeklerden bile daha iştahlı yiyorlar.

Burada kokoreç ve midyenin en lezzetlisini yiyeceğinize şüphe yok, sizin için Mercan’dan midye tarifleride aldım yemesi kadar yapmasınıda sevenler için

Şimdiden hepinize afiyet olsun.Mercan'dan midye tarifi


·  Midye tava: Midyeyi elenmiş una buladıktan sonra karbonatlı suya batırın. Daha sonra midyeleri kızgın yağa atın.

·  Tarator sosu: Bayat ekmek içine dövülmüş sarmısağı, sirkeyi ve yumurtayı karıştırın, karışıma su ve zeytinyağı ekleyerek çırpın. Kızarttığınız midye ile servis yapın.

·  Midye dolma: Her şeyden önce midye dolmada önemli olan kullanılan kabuğun bir daha kullanılmaması. Çünkü bu sağlık açısından da lezzet açısından da son derece zararlı. Midye dolmanın iç harcı pirinç, çam fıstığı, kuş üzümü, pirinç ve soğan ve çeşitli baharatlarla pişiriliyor. Hazırlanan harç midyenin içine yerleştirildikten sonra kabuk kapatılıyor ve az bir su konarak buhar ile pişiriliyor. Limon parçalarıyla servis yapılıyor.
Yorumlar (0)Add Comment

Yorum yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy
 
Üyelik Sözleşmesi | Gizlilik İlkesi | Hizmet ve Kullanım Koşulları | Reklam | İletişim