ÜYE GİRİŞİ
facebook
Kar ve Güneşin tadını çıkarırken DNA’nızı koruyun!
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 6
ZayıfEn iyi 

yaman-erKışın tatile gittiğimiz ve kış sporu yaptığımız yerler yükseklerde ve Ultra-violenin şiddetli olduğu yerlerde oluyor. Yıl boyunca sabırsızca beklediğimiz kısıtlı  tatil döneminde kardan ve güneşten mümkün olduğunca yararlanmaya çalışırız. Ancak her şeyin fazlası zararlı olduğu gibi güneşin de fazlası bedenimize ve cildimize ciddi zararlar verebilir.

Eskiden güneşlenmeyi sağlık kaynağı olarak düşünürdük. Ancak modern araştırmaların verdiği bilgiler, güneş ışınlarına fazla maruz kalındığında fayda yerine zarar verdiğini ortaya çıkardı. Çünkü güneş ışını deriye çarptığında deri hücrelerinde gözle görünen ya da görünmeyen kalıcı hasarlara yol açıyor. UV-A, UV-B, UV-C ışınlarından oluşan güneş ışınları derinin üst ve alt tabakalarına etki ederek çeşitli değişimlere neden oluyor. UV ışınlarından UV-A yıl boyunca mevsimlere bağlı olmadan bizi etkilerken, UV-B ışınları özellikle yüksek rakımlı bölgelerde etkisini gösteriyor.

Güneş ışınlarının verdiği zararlar

Zararlı UV ışınlarının verdiği zararların başında: deride incelme, cilt esnekliğinin bozulması, kuruluk, renk değişikliği, kılcal damarların belirginleşmesi, ışığa bağlı yaşlanma ve deri kanserinin oluşma riskini artırması gelir.

Bunların dışında diğer zararları şöyle sıralanabilir:

  • · Bağışıklık sistemi baskılanması,
  • · Işığa duyarlı cilt hastalıklarının alevlenmesi,
  • · Kırışıklık ve leke oluşumu
  • · Gözde katarakt oluşumu

UV ışınları ve kanser oluşumu

UV ışınlarının DNA hasarına yol açması nedeniyle cilt kanseri daha çok uzun süre güneş ışınlarına maruz kalan kişilerde görülüyor. DNA hasarlarının bir bölümü vücut tarafından onarılabilirken, bir kısmı da onarılamayarak kalıcı oluyor. İşte yaşlanma, kırışıklıklar, cilt lekeleri ve cilt kanseri gelişimi de burada başlıyor.

UV ışınlarının oluşturduğu zararlar cilt tipine göre farklılık gösteriyor. Özellikle açık tenli kişiler bu zararlı etkilerden daha fazla etkileniyorlar.

Hangi belirtilerde uzmana başvurmalı?

Cilt kanseri şüphesi uyandıran ve uzmana başvurmayı gerektiren en önemli belirtiler: 

  - 3 - 4 hafta içinde iyileşmeyen yaralar

  • - Kaşınan kabuklanan, kanayan leke ve yaralar
  • - Büyüklüğü, kalınlığı, yapısı değişken, kenarı düzensiz benler
  • - Rengi çok kısa koyulaşan, büyüyen ve üzeri pürüzlü benler
  •  Güneşten korunmak için ne yapmalı?

Cilt tipine uygun koruma faktörü içeren ürünler kullanmalıyız. Bu ürünlerin içinde AC-11 denilen bir ekstre varsa UV’den koruyucu özellikleri artar. Ayrıca UV’nin verdiği zararlı etkilerin onarılmasına yardımcı olur. Çocuklarda cilt tipine bakmasızın yüksek koruma faktörlü ürünler kullanmak gerekir.

- DİKKAT! Güneşten koruyan ürünler, güneşin verdiği zararları tamir edemezler. Islanıp akmadan önce, sürüldükleri yeri bir örtü gibi güneşten korurlar. Güneşe çıkmadan yarım saat önce uygulanmalıdırlar.

Güneşin yol açtığı DNA hasarını onarmak için ne yapılabilir?

Vücudun doğal DNA onarıcı sistemi yoğun güneş hasarının onarılmasında yetersiz kaldığı için foto-yaşlanma ortaya çıkar. Bu hasarın onarılmasında en etkili yöntem: içinde karboksi alkil ester bulunan ve DNA onarımını destekleyen ürünler kullanmaktır. Karboksi alkil ester içeren ürünler, cilt hücrelerindeki DNA tamir işlemine çok etkin biçimde yardım edebildiği gibi UV hasarlarının onarımını anlamlı şekilde artırdığı gösterilmiştir. Ayrıca karboksi alkil ester içeren ürünlerle güneş yanığının ciltteki etkisi ve güneşe bağlı kızarıklık, su toplaması, ağrı oluşumunda azalma meydana geldiği de kanıtlanmıştır.

Karboksi alkil ester nedir?

Karboksi alkil ester Uncaria tomentosa bitkisinden elde edilen bir jenerik maddedir. Bir ürün markası değildir. Uncaria tomentosa 2000 yıldır Peru’da Amazon Ormanları’nda yerli kabilelerin Şaman doktorları tarafından; yaşlıların, eklem ve kanser hastalarının tedavisinde kullanılan ve Kedi pençesi de denen bir bitkidir. Karboksi alkil ester kedi pençesi diye bilinen Uncaria tomentosa’dan su ile ayrılan bitkisel özüdür ve günümüzde modern tıpta da kullanılmakta. Amerika’da AC–11® adıyla patent almış bulunan karboksi alkil ester şimdiden cilt ve kanser konusunda duyarlı olan Japonya’da 130’dan fazla cilt bakım kreminin formülüne girdi. Japon kozmetik sektörüne girdiği ilk yılının sonunda, Aralık 2009’da yayınlanan sektör dergisinde “en çok kullanılan dermato-kozmetik etken maddeler” içinde ilk 10’a girdi. Bu veriler ışığında DNA onarım bozukluğuna bağlı cilt hastalıklarında kullanımına umutla bakılıyor.

Yorumlar (0)Add Comment

Yorum yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy
 
Üyelik Sözleşmesi | Gizlilik İlkesi | Hizmet ve Kullanım Koşulları | Reklam | İletişim